ŚWIĘTY KRZYŻ NAJSTARSZE SANKTUARIUM NA ZIEMIACH POLSKICH - Portfolio - Alpanet - Polskie Systemy Internetowe - strony www

Nasze portfolio

STARTUPNowoczesny system do zarządzania stroną WWW
AV1
TECHNOLOGYALP VISUAL SYSTEM
www.swietykrzyz.pl
Podziel
się ...
Bolesław Chrobry za swojego panowania, zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Emeryk przed podróżą otrzymał od swojego ojca Stefana - króla Węgier - oprawione w złoto relikwie Krzyża Świętego. Po przybyciu do grodu myśliwskiego w Kielcach, młodzieniec wziął udział w polowaniu. Podczas pogoni za jeleniem zagubił się w okolicznych lasach, a podczas próby powrotu do swoich towarzyszy, objawił mu się anioł, który doprowadził go do drewnianego klasztoru na szczycie góry i zalecił pozostawienie w tym miejscu, tego co młodzieńcowi było najdroższe. Mnisi zaopiekowali się Emerykiem, a ten zostawił w klasztorze złoty relikwiarz, darowany przez ojca. Po kilku dniach, Emeryk raz jeszcze odwiedził Łysą Górę wraz z biskupem krakowskim Lambertem, któremu przekazał cenny dar. Wkrótce wyruszyła procesja mieszkańców i zakonników do modrzewiowej kaplicy, zbudowanej przez Dąbrówkę. Właśnie w niej biskup złożył podarowane relikwie. Bolesław Chrobry zaś wybudował godny podarunku kościół wraz z klasztorem, do którego sprowadził benedyktynów z Monte Cassino. Podarunek Emeryka do dziś jest przechowywany w świątyni, klasztor został nazwany Świętym Krzyżem, a otaczające go góry Świętokrzyskimi.

Święty Krzyż to miejsce, które każdy z nas powinien odwiedzić ponieważ jest ono nierozerwalnie związane nie tylko z wiarą chrześcijańską, ale także z historią naszego kraju. Miejsce, do którego pielgrzymują rzesze wiernych, tak jak w przeszłości robili to królowie: Władysław Jagiełło, Zygmunt I, Zygmunt III czy Jan Kazimierz. Tak w kilku słowach można opisać Święty Krzyż. My zachęcamy również do odwiedzenia nowego serwisu WWW Świętego Krzyża, który właśnie oddajemy do użytku.

ALPANET

Polskie Systemy Internetowe
42-400

Zawiercie

, ul. 11 Listopada 6B

Tel.: 32 67 000 97
E-mail: biuro@alpanet.pl

Polityka
Prywatności