Wartość domeny, domena wartościowa

Wybór najodpowiedniejszej domeny jest jedną z najpoważniejszych zadań stojących przed firmą. Jest to bowiem decyzja o długofalowych skutkach - ma spełniać swój cel przez wiele lat.

Tym, co stanowi o wartości domeny jest szerokie zainteresowanie danym adresem (popyt). Najlepszy jest adres krótki, odzwierciedlający profil działalności przedsiębiorstwa, dlatego ów obiekt pożądania jest przedmiotem propozycji odkupienia domeny. Nazwy z rozszerzeniem .pl są łatwe do zapamiętania, a także generują ruch type-in.* Nazwy rodzajowe ( generyczne - nazwy pospolite jakiegoś produktu/usługi, bądź firmy; przeciwieństwo wobec nazw marketingowych) z każdym rokiem osiągają coraz większe wartości ze sprzedaży. Według różnych teorii na wartość strony wpływa Page Rank, wiek domeny, ilość/jakość linków przychodzących, popularność/obecność w sieci i wygenerowany ruch.

Istnieje wiele programów pozwalających wycenić wartość strony. Jednak do tego typu wyliczeń należy podchodzić z rozwagą i dystansem. Nie należy ufać jednemu wynikowi, ale sprawdzić dla pewności na kilku różnych witrynach oferujących wycenę wartości domeny.* Ze strony internautów intuicyjnie wpisujących nazwę w pasek adresu, klienci napływają samoczynnie. Tym sposobem można zaoszczędzić środki pierwotnie przewidziane na kampanię promocyjną.