Logo: ALPANET

ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Coś więcej niż strony www coś więcej niż pasja

Pasja tworzenia

wrz

2021

ALP VISUAL SYSTEM

AUTORSKIE SYSTEMY KLASY CMS

Logo: ALPANET

Arabska
wersja językowa

Kilka miesięcy temu, dla naszego klienta Grupy Azoty Zakłady Azotowe Chorzów S.A., przygotowaliśmy serwis WWW poświęcony grupie produktów sygnowanych marką Azoplon. Kilka dni temu, zakończyliśmy natomiast wykonywanie, nietypowej jak dla nas, aktualizacji serwisu. Chodziło o dodanie kolejnej wersji językowej. Dodanie wersji językowych do serwisów robiliśmy wielokrotnie, natomiast po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z językiem arabskim.

Dodajmy, że język ten posługuje się zupełnie innymi literami niż alfabet łaciński, a dodatkowym utrudnieniem jest to, iż zapisywany jest od strony prawej do lewej, czyli odwrotnie niż np. język polski. Ma to daleko idące konsekwencje w wyglądzie serwisu, ponieważ zmienia się logika prezentacji poszczególnych elementów. Przykładowo, przyzwyczajeni jesteśmy, że w lewej kolumnie serwisu znajduje się menu, a w prawej właściwa jego treść, albo w formularzach kontaktowych najpierw wyświetlamy nazwę pola np. "Imię", a następnie pole tekstowe, w które użytkownik wprowadzi to imię. W języku arabskim elementy te musimy wyświetlić w lustrzanym odbiciu (oczywiście, patrząc z perspektywy naszego języka, czyli pisanego od lewej do prawej), a więc najpierw mamy właściwą treść serwisu (po lewej stronie), a dopiero za nią menu serwisu (po prawej stronie), analogicznie najpierw wyświetlamy pole tekstowe na imię, a dopiero później tekst opisujący go czyli "Imię" itd. Trudności dostarczają również litery języka arabskiego, które dla osób nie znających tego języka wyglądają dość podobnie.

Mimo wszystko podołaliśmy zadaniu i jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego, który mogą Państwo zobaczyć pod adresem www.azoplon.pl/ar, do czego gorąco zachęcamy.

28/100

Dziękujemy
za zaufanie
Coś więcej niż

Strony www


coś więcej niż pasja

0+

Zrealizowanych
projektów

0+

Obsługiwanych
klientów

Pasja tworzenia

0

Lat
doświadczenia

Skontaktuj się z nami
- z niecierpliwością czekamy
aby móc zrealizować z Tobą
nasz pierwszy, wspólny projekt

PasjaTworzenia

Logo: ALPANET

Ciasteczka podajemy zwykle do kawy.
Natomiast tutaj, dzięki włączonej
obsłudze cookies, strona będzie
działać bardziej efektywnie.